Sebevědomí & rovnováha na home office

Na začátku roku 2021 jsem přemýšlela, jak bych mohla vám, milým Chic ženám pomoci v nelehkém období táhnoucího se lockdownu a s ním spojené práce z domu, kterou zároveň ženy musí zvládnout sladit s chodem domácnosti, péči o děti / mazlíčky, a přizpůsobování se změnám všeho. Najít čas a chuť obrátit pozornost na péči o sebe, odpočinek a seberozvoj je pro ně někdy téměř nepředstavitelné, ovšem naprosto nezbytné. Abyste měla z čeho čerpat a dávat svou drahocennou energii okolí, někde ji nejdříve musíte nabrat.

O tom, jak je důležité pečovat o své ženství a sebevědomí, jak mohou i tak zdánlivě nedůležité věci jako líčení a oblečení pomoct v nastavování režimu dne vám i vašemu okolí, jsem si popovídala s mou kamarádkou, vynikající koučkou a terapeutkou, Mgr. Lucií Mucalovou. A protože nám tato kombinace pohledu očima stylistky vs. koučky přišla velmi zajímavá, vznikl tento rozhovor.

Věříme, že vám nyní přinese inspiraci a světlo do života.

LUCIE MUCALOVÁ, koučka

 

Stylistka Kate se ptá koučky Lucky

  1. Luci, jakou máš jako koučka zkušenost u žen, jejichž pracovní i osobní život se nyní odehrává mezi několika zdmi. Jaké pocity zažívají a jak to, co se v nich odehrává, odráží jejich vzhled.
    Ženy, které se na mě obrací, jsou v mnoha případech utahané. Péče o domácnost, online výuka dětí, práce z domu a miliony jiných věcí. Nebo pracuji se ženami, na které doléhá tento podivný čas. Některé jsou samy a upadají na mysli, chybí jim parťák a doba covidová jim bere chuť něco měnit. Obecně mi klientky říkají, že už je to příliš dlouhé a nechce se jim nic. Některé jsou celé dny v pyžamu, domácím oblečení, ve kterém sedí při práci, ale také v něm vaří, prostě téměř celý den.
    A pohled do zrcadla jim ubližuje, sebevědomí si udržují velmi těžko. Proto se rozhodnou pro spolupráci se mnou. Potřebují někoho, kdo jim pomůže znovu najít smysl života, kdo jim pomůže oživit rituály, které pohladí jejich ženskou duši a sebevědomí si opět povyskočí.
  2. Co bys mi poradila jako ženě, které dny splývají, mám pocit, že nemá cenu se snažit ani převléct z pyžama a česat se. Nevidím k tomu žádný důvod, ani motivaci.
    Vstát a opravdu se držet rituálů. Neřešit, zda se mi chce či nechce. Prostě jít a udělat to. Kvůli sobě! Ne kvůli někomu, ne kvůli prostředí, ve kterém jsem, ale pro ten pocit cítit se hezky sama sebou, sama v sobě.
  3. Jaký je rozdíl, jestli jako žena pracující z domova jsem nebo nejsem upravená? Není to jedno v tom kolotoči přelétávání od obrazovky k domácnosti, dětem?
    Jsem přesvědčena o tom, že to rozhodně není jedno. Mezi povinnostmi si uvědomte, zda jste opečovala své ženství, zda jste náhodou pod tíhou toho všeho nezapomněla na sebe, na svůj dobrý pocit. A myslím si, že je rozdíl, když mám celé dny vytahané tepláky nebo mám na sobě něco, v čem je mi příjemně a hezky. Nemusím se bát, že když někdo nečekaně zazvoní na zvonek domu. Nemusím mít hrůzu v očích, kdo že to je, a zda mě takto uvidí.
  4. A co děti, taky se mají oblékat a česat i na dálkové vzdělávání? Může nám všem doma zachování “starých” tradic a návyků v péči o sebe pomoct cítit se lépe?
    Ano, nevzdávejte se svých tradičních rituálů a neberte je ani dětem. Jak se má dítě cítit u online výuky, když má na sobě oblečení na běhání po venku nebo válení se na koberci u hraček. Jak má pak chápat, že teď se bude učit? Takže za mě zásadně ano. Oblečení se má měnit v závislosti na tom, v jaké roli nyní jsme a na co se potřebujeme soustředit.
  5. Luci, na několika online školeních jsem si všimla, že muži jsou častěji oblečeni formálněji než ženy. Jsou oholeni, mají upravené vlasy a čistou košili, působí velmi silně a sebevědomě i na dálku. Jako stylistku mě zajímá, zda muži berou fakt, že jejich pracovní výkon a úspěch je závislý i na vzhledu, víc samozřejmě než ženy. 
    Katy, myslím si, že je to velmi individuální. Znám i ženy, co jsou krásně upravené, byť mají home office. Je to také o vztahu k sobě, o tom, jak nám na sobě záleží. Někdy v tom celém figurují požadavky firmy, u které žena nebo muž pracuje. Znám místa, kde se nevyžaduje ani zapnutí kamery a člověk je vlastně schovaný. Jedna moje klientka mi říkala, že svému muži závidí jak se denně upravuje, ale hned na to si posteskla, že muž se věnuje jen práci, kdežto ona má na bedrech mraky jiných povinností. Na péči o sebe již nemá sílu, byť ví, jak moc je to důležité. Já z pozice koučky nehodnotím, neříkám, co je a není dobře, spíše vnímám celý příběh daného člověka a ptám se, jak mu v tom, co žije, je. Tam, kde to není komfortní, je prostor pro změnu.
  6. Jak souvisí to, co mám na sobě, s důvěryhodností, kterou mohu vzbudit v okolí při pracovním videohovoru? Představme si, že si mám ke spolupráci vybrat jednu ze dvou žen stejných schopností jen podle vzhledu. Jedna z nich má skvělý makeup, účes, outfit. Druhá přišla tak, jak vstala z postele. Jaké vlastnosti předurčují automaticky tu první ženu?
    Ráda bych zde zmínila to, že nejvíce záleží na tom, co je opravdové. Někdy ani dokonalý makeup nepomůže k tomu, aby mě lidé vnímali tak či tak. Proto si myslím, že je důležité mít svůj styl, abych to byla já, jelikož pokud jsem “našněrovaná” v něčem, co mě stresuje, v čem si nepřipadám hezky, tak to prostě půjde i v online světě cítit. Naopak čím lépe mi je, tím sebevědoměji a přirozeněji můžu vystupovat.
  7. Jak ty se zvládáš udržovat v pohodě a ještě mít energii na to pomáhat jako koučka do té pohody ostatním? Jakou roli v tom hraje to, že o sebe pečuješ a hezky se oblékáš?
    Katy, i já mám někdy dny, kdy upadám na mysli. Ale tím, že je koučink mojí denní součástí, pomáhá mi to k neustálé sebereflexi. Když se přistihnu, že mi není nejlíp, ptám se sama sebe, co mi teď pomůže k tomu cítit se lépe. Takže nesetrvávám ve tmě příliš dlouho, jelikož jaké si to udělám, takové to mám.
    A mám to štěstí, že mě moc baví móda. Každé ráno se těším, jak se namaluji, a to bez rozdílu, zda jsem doma sama, s partnerem, zda vyrážím ven nebo se setkávám s klienty v online prostoru. Je to pro mě moc krásný rituál a hodně mi k tomu pomáhá mít v koupelně své značky a oblékat si to, na co mám zrovna chuť. Doporučuji ženám kosmetiku Inlight, ty přírodní vůně vás prostě vtáhnou do pečujícího rituálu, pak nedám dopustit na dekorativní kosmetiku Zuii.

kate ziegler, osobní stylistka

 

Koučka Lucka se ptá stylistky Kate

  1. Katy, jak vnímáš působení oblečení z pohledu stylistky na sebevědomí žen?
    Naprosto jednoznačně žena vypadá tak, jak se v oblečení cítí. Pokud je spokojená s tím, co má na sobě, projeví se to komplexně. Má lepší náladu, věří si, září. Často to vidím na klientkách. Když společně vymyslíme skvělý outfit, klientka se změní jako mávnutím kouzelného proutku. Když se líbí sama sobě v tom, co má na sobě, směje se, je uvolněná a silná zároveň. Pro ženy je to velká úleva vyřešit jednou provždy svůj šatník a přijít na to, co na jejich postavě vypadá nejlíp. Lépe se jim žije.
  2. Jsem teď v situaci, kdy mě vše štve, příjem mizivý, nic nového si nemůžu koupit. Jak můžu být sexy z mála?
    Styl není o tom mít šatnu plnou nových věcí. To naopak bývá pro ženu ještě větší břemeno. Víc věcí znamená menší přehled a složitější výběr. Proto bych ti poradila využít lockdown období jako výzvu vytěžit ze své skříně maximum, vytřídit si šatník a zkoušet to, co máš, nově zkombinovat. Uvažuj nad snadnými kombinacemi. Začni jednoduchými kousky a snaž se je ozvláštnit doplňkem. Třeba oživit staré džíny použitím šátku místo pásku nebo doplnit obyčejné tričko výrazným šperkem.
    Chystám pro mé Chic ženy téma “Najdi ve své skříni”, ve kterém si budou moct zkusit podle předloh nově kombinovat obyčejné kousky, které máme v šatníku všechny.
    Každý den si vezmi ze skříně jednu věc, ke které zkus vymyslet něco nového. Věřím, že objevíš zapomenuté kousky. To, co ti nesedí, nelíbí se, nebo nenositelné věci můžeš zároveň vytřídit. Zbavíš se nepotřebného, uleví se ti.
  3. Jaké materiály a barvy mi pro home office poradíš?
    Hodně záleží na tom, jaké máš na práci z domova podmínky. Pokud máš doma pracovnu srovnatelnou s prostorem, kam chodí do práce, tzn. pohodlnou kancelářskou židli, desku, dostatek prostoru, budeš se dobře cítit i třeba ve formálnějším oblečení – sako, košile, které bys oblékla dříve do kanclu (pokud jsi tak byla zvyklá). Mnoho žen se však musí přizpůsobit domácímu prostředí bez pracovny a sedí s notebookem třeba na pohovce. V tom případě bych doporučovala pohodlné příjemné pružné materiály, jako je úplet, bavlna, příměs vlny, modal je výborný materiál, velmi příjemný, v létě chladí, v zimě hřeje. Barvy pro home office nos takové, jaké máš ráda a ve kterých se cítíš dobře. Žádnou barevnou typologii a nic, co by tě omezovalo, ode mě nečekej. Mnohem příjemnější je oblékat barvy, ve kterých je ti příjemně a cítíš z nich tvou energii. To může být každý den / měsíc / rok jinak. Co se týče videohovorů, myslím, že ty jako kouč můžeš dobře využívat působení barev na své klienty – utlumit nebo probudit, když je třeba, co říkáš?
  4. Vůbec nevím, co si na sebe doma dát, abych nevypadala jako “ošklivé káčátko”, ale taky trapně vyfiknutá. Kde je ten zlatý střed?
    To je velmi individuální a záleží, na jakou úroveň “vyfiknutosti” jsi byla dříve zvyklá a v čem ses cítila krásně a mocně zároveň. Já třeba miluji blejzry, košile, sukně, šaty, takže se jich nevzdávám ani doma, jen vždy myslím na to, že sedím a tudíž musí být spodní část outfitu pohodlná. Ideální je pohodlný spodek, ovšem odlišný od domácího oblečení pro volný čas. Je potřeba si nastavit rozdíl mezi kousky na práci a na volný čas, ať je tvá profese jakákoli. Dám příklad. Jsem třeba cvičitelka jógy. Při natáčení videolekce doma si obléknu profesionální jóga outfit, při práci u PC klidně džíny, stylovou soupravu. Důležité však je to, že svou pracovní dobu ukončím tím, že se převléknu do něčeho, co mám vyloženě na volný čas, abych si v hlavě přepnula režim.
  5. Chci být i v tomto divném čase sexy pro mého partnera, co mi poradíš?
    Jednoduché pravidlo je nebýt celá v plandavém, vytahaném. Moje rada zní, když je volný vršek, třeba mikina, měl by být spodek přiléhavý na tělo – legíny. Skvěle vypadá monochromatický outfit, to znamená celá tón v tónu. Proto se teď roztrhl pytel s nabídkou jednobarevných domácích souprav. Jsou pohodlné a zároveň šik. Určitě mi dáš za pravdu, že muži mají rádi překvapení. Zkus mu třeba zabavit jeho košili a obléknout ji jako šaty. Ženské křivky nejlépe vyniknou, když se zdůrazní pas. Nenech spát ve skříni přitažlivé kousky, které na tobě partner rád viděl mimo lockdown a naopak bych navrhla vytvářet příležitosti, kdy je obléct. Třeba zavést rituál sváteční večeře při svíčkách jednou týdně, na kterou se sejdete oblečeni jak z filmu – žena krásné šaty, podpatky, muž třeba motýlka na košili. Šaty jsou nástroj a móda je hra. Proč si ty stejnostejné dny neoživit?
  6. V jakých materiálech můžu i doma vypadat upraveně? Co vypadá hezky i v online prostředí?
    Kontrast materiálů funguje vždy nejlépe. Já jsem si třeba oblíbila na práci doma černé lesklé elastické kalhoty z tenké umělé koženky a k tomu střídám různé topy, košile, pleteninu. Pro online hovory je nejvíc důležitá vrchní část těla. Ale pozor, oblečte si i spodek, nikdy nevíte, kdy se budete muset nečekaně zvednout. Pro oblečení na pracovní hovor platí stejná pravidla jako třeba pro pohovor, tzn. ukázat outfitem respekt dané osobě, ale dát si pozor na extravagantní překombinované outfity. Výrazné vzory, příliš moc makeupu a bižuterie odvádí pozornost od toho, co chcete lidem předat. Držte se decentní upravenosti. Také vaše mimika je lépe vidět na kameře než při osobním jednání. Takže se hlavně nezapomeňte usmívat.
  7. Je nějaké stylové minimum, co bych si měla v každém dni hýčkat?
    To je výborný dotaz, protože právě nyní je ten správný čas zkontrolovat, jestli ti ve skříni nechybí základy šatníku a vyzkoušet je kombinovat se zbytkem šatníku. Šatníkové minimum je potřeba si hýčkat, protože je to jistota, která se hodí ke všemu. Doporučuji prověřit, jestli jsou tyto kousky stále v použitelném stavu: klasická bílá košile, kvalitní jednobarevné modré / černé džíny, kardigan v neutrální barvě, vlněný svetřík, zimní kabát.
    Základní kousky, které oceníš přichystané na jaro, jsou trenčkot, malé černé šaty, baleríny, lodičky, splývavá jednobarevná halenka, případně i kostýmek.
    Pozor také na to, že některé věci, které nyní nenosíme, mohou v šatníku zatuchnout. Je to tím, že nejsou v kontaktu s kůží těla a leží dlouho na stejném místě. To mluvím z vlastní zkušenosti. U pár kousků jsem se nedávno divila. S oblečením je dobré pracovat – nosit ho, střídat, prát nebo aspoň přeskládat.
  8. Katy, jak vypadá tvůj den stylistky? Když u tebe náhodou zazvoním, v čem tě nejčastěji doma najdu? 🤩 Jsi vždy tak dokonalá, jako na instáči?
    Wow, děkuji za kompliment. Každá jsme dokonalá, jen si to dovolit být sama sebou. Mám ráda rituály. Ráno jsem vděčná, když si přivstanu na cvičení a sprchu s otužováním, nalíčím se, upravím vlasy. Ráda mezitím přemýšlím, na jaký outfit mám náladu a co mě ten den čeká. Po snídani jdu do šatníku, kde strávím čas focením a natáčením. V příbězích na sociálních sítích ukazuji autentickou Kate a co si obléká daný den.
    Pokud mě navštívíš mezi 9. a 17. hod., budu mít na sobě pravděpodobně koženkové legíny nebo džíny a přes ně košili, tričko, a nebo třeba oblíbené šaty. A také šperky a rtěnku.
    Taková perlička… když zazvoníš v poledne, budu mít přes to vše navíc kuchařskou zástěru. O oblečení pečuji, ale ne tak, že bych řekla, že je škoda na doma, ale jsem na něj opatrná. Nemyslím si, že naše práce doma u počítače by oblečení ohrožovala v té míře, abychom na sobě mohli mít jen tepláky a staré tričko. Pokud se té práci opravdu v určenou dobu věnujeme. Přiznejme si to tedy. Škoda není oblečení, ale lenosti pečovat o sebe a prozářit každý den. Pro sebe, pro život, pro milované.
  9. Co by v šatníku této doby rozhodně nemělo chybět?
    Šatníkové minimum. V jakékoli době.

Další inspiraci a stylové rady najdete na sociálních sítích @chiccocktail a @stylovaporadna. Aktuálně fungují mé služby osobního stylingu a živé kurzy pouze v individuální formě spolupráce. Nově je možná online konzultace prostřednictvím služby Stylová poradna.