Vánoční inspirace pro domov

Co se týče vánoční výzdoby, jsem zastáncem názoru “čím dříve, tím lépe”. Přípravy a dekorace si moc užívám. Mám pocit, že všechny blyštivé ozdoby a světýlka přináší vždy úsměv do těch tmavých dlouhých chladných dnů. Možná si letos méně vychutnáme tradiční předvánoční setkání s přáteli venku na svařáku, v divadle, restauraci… O to více si můžeme vyladit naše domovy a vytvořit sváteční atmosféru alespoň v domě, bytu, zahradě.

Vánoční ozdoby, adventní věnce a svícny ráda vyrábím sama. Každý rok miluji nakupování dekorací a nebo jen takové to pokukování a snění. A právě takovým zákoutím s vánoční výzdobou mých snů je tato inspirační koláž. 

Pokud sledujete tento blog a příspěvky na Chic Cocktail Facebook stránce nebo Chic Cocktail Instagramu, již víte, že jsem fanouškem a hlavně aktivním činitelem udržitelnosti v módě, šatníku a také v domácnosti. Pokud se něco rozbije, roztrhá, rozlepí, baví mě to opravovat, renovovat a dám si tu práci odnést věc na opravu nebo přešití. V době, kdy jsem vyrůstala, to bylo ještě běžné a jsem moc ráda za sílící uvědomění společnosti, že se i k věcem musíme chovat šetrně a s péčí, abychom nezahlcovali planetu odpadem. Kombinovat nové se starším je nejen zábavné, ale i smysluplné.

Ve vánoční koláži najdete tedy jednak produkty nové – ty jsem našla prostřednictvím Favi.cz, vyhledávače nábytku a bytových dekorací; a také staré a starožitné věci, které jsem objevila na  Aukro.cz, českém online tržišti.

Věděli jste, že i elektrický krb vhodný kamkoliv, třeba do paneláku, může vypadat takhle luxusně? Návratu popularity domácího krbu jsme si jistě nemohli nevšimnout. Snad v každé TV show o bytovém designu, kterou jsem shlédla na Netflixu, se rekonstrukce místností odvíjí od umístění krbu. V obrovských amerických sídlech staví krbovou římsu i v několika místnostech. Musím přiznat, že jsem se do tohoto trendu také zakoukala. 

Sváteční atmosféru dodají bytové doplňky, které lze používat třeba jen sezónně. Závěsy, povlak na polštář či koberec se zlatými prvky promění místnost raz dva. 

Klasický velký ušák, kam se schovám s knihou (nebo laptopem), to je nádherná představa. Momentálně však na takový velký kus nábytku nemám místo. K němu báječně ladí starobylý odkládací stolek.

Víte, co je andělské zvonění? Na tuto retro záležitost vzpomněla moje maminka, když jsem se jí ptala, jestli tuto krásnou věc zná a jak funguje. Louskáčka pamatuji z dětství i já a myslím, že je u nás doma někde uskladněn. Díky tvorbě tohoto wishlistu jsem se rozhodla ho najít a oprášit. Letos jeho dřevěná podoba bude pro mnoho z nás náhradou za návštěvu vánočního představení Louskáček v divadle. 

Pokud milujete krásné staré ručně zdobené vánoční ozdoby na stromeček, zamiřte určitě na tržiště Aukro. V kombinaci s pár novými minimalistickými baňkami, bude váš stromeček jako z pohádky. 

Vínová a zlatá, tradiční dekorace zachované desítky let, předávané generačně a opečovávané s láskou, světlo svíček, vůně jehličí, cukroví a kávy, pohoda v rodinném kruhu blízkých, to jsou pro mě nádherné chvíle Vánoc.