Rozhovor se značkou PlanetA

Moc mě těší naše nová spolupráce s módní značku PlanetA, která se zabývá zodpovědnou výrobou oblečení z udržitelných materiálů.  Jsem vděčná, že mohu pomoct šířit poslání a smysl takto hodnotného projektu. Tato práce má pro společnost hluboký smysl.

1. Představení značky PlanetA

Stázko a Hanko, můžete nám představit vaši značku PlanetA, co ji odlišuje, jaké hodnoty ztvárňuje a předává ženám? Co bylo vůbec nejsilnějším impulsem k tomu pustit se do práce a realizovat váš projekt?

Kamarádíme se od střední a i když se naše cesty po škole rozdělily, často jsme se vídaly a probíraly naše sny, radosti i starosti… Jeden z těchto snů jsme měly společný: obě milujeme šití a vytváření jedinečných a krásných věcí, které jsme si přály sdílet nejen s našimi přáteli a rodinou, ale dělat jimi radost i širšímu okolí. Spojuje nás také to, že bychom chtěly žít s pokorou a úctou k přírodě, lidem, s nimiž se potkáváme (ať už osobně, nebo třeba i tím, že si koupíme a spotřebujeme nějaký jimi vyrobený produkt). Baví nás a naplňuje štěstím, když okolo sebe můžeme vytvářet harmonii.

Největším impulsem asi bylo, že nás už nebavilo pořád si o tom našem snu jen povídat u kafíčka. Neměly jsme na jeho realizaci ani jedna moc volného času ani financí – to je pro nás tématem dodnes, pořád žijeme s pocitem, že se PlanetA nemůžeme věnovat naplno, ale potřebujeme mít nějaký “jistý příjem”. Ale baví nás to a přitahuje natolik, že tomu bez váhání věnujeme každou volnou chvilku po večerech po práci, o víkendech, cestou ve vlaku a podobně. Věříme tomu, že se nám postupně podaří najít cesty, jak se budeme schopny projektem PlanetA a související činností úplně uživit a věnovat se jim naplno. Nejdůležitější je podle nás začít a nevzdávat se při prvním zdánlivém neúspěchu, ať už vás osobně baví a naplňuje cokoliv!

2. Šatník a jeho UDRŽITELNOST

Jak podle vás vypadá udržitelný šatník a co může každá žena, která dosud nakupovala i v běžných fast fashion řetězcích, udělat pro to, aby sama svým přístupem k OBLÉKÁNÍ A ŠATNÍKU mohla jako jedinec přispět ke zlepšení ekologických a etických podmínek módního průmyslu. Je to vůbec možné, abychom každá mohla začít hned?

Určitě, ke zlepšení může přispět úplně každý, a není to jen otázka peněz, jak by se mohlo na první pohled zdát (častým argumentem lidí ohledně jakýchkoliv udržitelných, bio a podobných produktů bývá jejich vyšší cena). Základním principem je nekupovat si zbytečně to, co nutně nepotřebujeme, ale snažit se “vyjít” s tím, co už máme (například si nechat poškozenou věc opravit), případně si ji s někým vyměnit, nebo si ji od někoho půjčit. Chápeme, že u oblečení neholduje “second hand” věcem každý, a jako ženy také moc dobře známe ten pocit, že bychom si rády pořídily nějaké nové pěkné hadříky:)

Důležité je podle nás mít v šatníku základní věci, takzvané šatníkové minimum. Pak už Vám k oživení outfitu stačí maličkost – nový originální doplněk (který si můžete pořídit třeba na webech typu Fler.cz / SAShE.sk a podpořit tím šikovné lokální tvůrce; nebo ho vyměnit s kamarádkou, která ho moc nenosí, nový způsob líčení, nová originální kombinace oblečení, které už máte ve své skříni.

Kdybychom šly více do hloubky, myslíme si, že nakupováním věcí, které vlastně ani tolik nepotřebujeme, se často hlavně my ženy snažíme utišit nějaké nepříjemné pocity, které máme uvnitř sebe. Nám osobně v takových chvílích pomáhá, když tuto potřebu “přesměrujeme” a investujeme (jak peníze, tak ale hlavně i naši energii a náš čas) do něčeho, co nám pomůže své pocity lépe pochopit, zpracovat, posune nás jako osobnosti o kousek dál. Můžeme si třeba koupit inspirativní knihu, jít si zacvičit jógu nebo vyzkoušet nějaký nový taneční styl, nebo si místo brouzdání po obchoďáku zajít na kávu s dobrou kamarádkou, které se můžeme svěřit, případně vyrazit na výlet do přírody. Myslíme si, že vztah k věcem je zrcadlem našeho vztahu k sobě.

3. Transparentnost značek 

Kde je / bude možné si vaše modely prohlédnout, vyzkoušet a koupit naživo? Jak se mohou ženy dozvědět více o původu a výrobním procesu vašich kousků? Máte vy osobně doporučení, jak se každá z nás může více sebevzdělávat v oblasti udržitelnosti a pomalé módy?

Máme eshop www.planetaeshop.cz, spolupracujeme s několika kamennými obchody s lokálními značkami – zatím pouze v Plzni, ale brzy chceme navázat spolupráci s novými obchody v Praze a Brně…ale úplně nejraději se s našimi zákaznicemi setkáváme osobně na různých tematických trzích a akcích, o jejichž konání vždy dáváme vědět předem na sociálních sítích. Těší nás, když vidíme naživo, že mají lidé o naší tvorbu zájem, a rády jim podrobně vyprávíme, co nás k vytvoření PlanetA přivedlo, kdo naše oblečení šije, kde sháníme látky a podobně. Často nás zákaznice kontaktují také na přímo, rády pro ně naše střihy na přání přizpůsobíme (např. co se týče délky, barvy apod.) nebo společně vymyslíme úplně nový kousek Umíme ušít i ekologicky šetrnější svatební šaty!

Transparentnost značek je podle nás velké téma, je možná úplně nejdůležitějším předpokladem pro to, aby se mohl stav módního průmyslu zlepšovat. Občas to přitom není jednoduché, dostat se k informacím o původu oblečení a jeho výrobě. Nebojte se proto v obchodech ptát, odkud odebírají látky a kde si nechávají věci šít, zda dbají na pracovní podmínky u svých dodavatelů a podobně. My postupujeme při nákupu nových látek stejně, zjišťujeme si, od koho tyto látky pochází a jakou cestou se dostávají k prodejci, u kterého nakupujeme. A nakupujeme pouze u dodavatelů, u kterých vidíme, že jim na naší planetě záleží:) Důležité je i to, jak značka samotná nebo například eshop nabízející více značek zachází s oblečením, které neprodá. Častou praxí totiž je, že se staré kolekce vyhazují na skládky, spalují. Pokud si objednáte zboží z eshopu a vrátíte je, nevyplatí se tomuto eshopu zboží čistit a znovu balit, skončí proto většinou v odpadu.

Najít stoprocentně udržitelné řešení je velmi těžké, takové snad ani nemůže existovat. Ale čím větší tlak na zodpovědný přístup budou značky pociťovat od svých zákazníků, tím dříve se situace začne měnit k lepšímu. Pozitivní zpráva je, že lidí, jimž není lhostejné, co na sobě vlastně nosí, stále přibývá, stejně jako nástrojů a projektů usnadňujících nám jako zákazníkům orientaci v módním průmyslu. Vedle nakupování u značek, jež jsou držiteli různých oficiálních certifikátů, můžeme doporučit například obchod Freshlabels, který si zjišťuje a zveřejňuje informace o udržitelnosti jím nabízených značek. Velmi praktická je také mobilní aplikaci Alpaka, jež Vám jednak pomůže udržovat pořádek ve Vašem šatníku, a jednak zprostředkovává prodej slow fashion oblečení, které je přehledně roztříděno do různých kategorií (např. “vyrobeno v EU”, “recyklovaný materiál” apod.).

FB PlanetA

IG Planeta

4. Šití na různé typy ženské postavy

Módní průmysl i design často pomíjí reálnou rozmanitost ženské postavy / typologii postav  a šije především na rovný / modelkovský typ postavy. Výběr zboží je obrovský, ale to také může znamenat problém s výběrem, co sluší právě dané ženě. Jak přistupujete k šití a nositelnosti kousků pro různé ženské postavy vy?

Především šijeme jen takové oblečení, které bychom samy chtěly nosit, a testujeme naše produkty na sobě a na svých blízkých:) Chceme, aby se ženy v našem oblečení cítily krásné, ale zároveň aby v něm vydržely chodit celý den. Samy moc dobře známe ten pocit, když celý den pobíháte po kanceláři v halence ušité z umělého materiálu a večer máte jít na vínko s kamarádkou, ale nejraději byste se předtím převlékly a osprchovaly. Nemluvě o olympijských výkonech, které musí Vaše oblečení občas zvládnout během výletu s dětmi.

Vybíráme proto téměř výhradně přírodní materiály, u nichž si ale dáváme pozor, jaký dopad má jejich vypěstování a výroba na životní prostředí. Co se týče střihů, dbáme na jejich praktičnost a určitou variabilitu. Fandíme proto kalhotám a sukním, které můžete díky klasickému vzhledu bez obav nosit do práce, zároveň ale mají v pase gumu a jsou tak přizpůsobivější Vaší postavě (i náladě, ať už máte ten den chuť vzít si k nim halenku, nebo jednoduché tričko). Naším favoritem jsou také košilové šaty, v nichž budete vždy vypadat elegantně (nebo klidně i hravě, vezmete-li si k nim tenisky), zároveň ale nemusíte mít obavy, že by Vás někde tlačily, něco odhalovaly nebo působily jinak nepatřičně. Ale hlavně se neomezujeme krátkodobými módními trendy, ale snažíme se vytvářet nadčasové oblečení, s nímž Vám to vydrží nejlépe na celý život.

5. Nakupování a udržitelnost

Co může každá žena, která dosud nakupovala i v běžných fast fashion řetězcích, udělat pro to, aby sama svým přístupem k nakupování mohla jako jedinec přispět ke zlepšení ekologických a etických podmínek módního průmyslu? Jaký je přístup vaší značky k trendům vs. nadčasovosti?

Mezi nejdůležitější zásady patří podle nás určitá pokora a skromnost ve vztahu k věcem, o níž jsme mluvily v úterý, a vědomý zájem o to, co vlastně nakupujeme (viz středeční téma). Skromností nemáme na mysli to, že si budeme vše odříkat a stanou se z nás poustevníci:) Ale můžeme se porozhlédnout po jiné, pro nás přijatelné a zároveň šetrnější alternativě. Nekupujte věci jen proto, že jsou zrovna ve slevě a “jednou by se mohly hodit” nebo “až ještě trochu zhubnu, bude mi to perfektně padnout”. Vzpomeňte si na ten nádherný pocit, když jste uprostřed voňavého lesa, louky, u moře, oceánu…a uvědomte si, že každá taková věc jim ubrala kousek na jejich kráse, a není tak snadné jim to vynahradit.

Vyrábíte si občas něco sami vlastníma rukama (třeba i jen Váš oběd)? Pak určitě dobře víte, kolik Vám to zabere času a energie, než nějaké Vaše “dílo” vznikne. Kolik byste za něj chtěli dostat zaplaceno, pokud byste jej někomu prodávali? Kolik je Vaše hodinová sazba za Vaši práci? Proč nám tedy přijde v pořádku, že věci, které si celkem běžně kupujeme, vyrobili lidé (a někdy dokonce ještě děti) pracující v nelidských podmínkách, od rána do noci, za mzdu, která jim sotva stačí na jídlo? Proč žijeme se zásadou “co oči nevidí, to srdce nebolí”?

Nechceme, aby to vyznělo dramaticky:) V dnešní rychlé době máme hlavu plnou jiných starostí a sype se na nás ze všech stran tolik informací a událostí, že je těžké zachovat si vnitřní klid, stabilitu, harmonii. Věříme však, že není nutné, aby se z nás ze dne na den stali perfektní “bio-“, “eko-“, “zero-waste-“, “vegan-” (a podobníD) lidé. Bohatě stačí, aby se každý z nás dokázal alespoň na chvíli zastavit, zpomalit, uvědomit si své vlastní hodnoty a sny, a začít dělat svá rozhodnutí vědomě a v s souladu s nimi. Držíme nám všem palce!