Nail Care – Sally Hansen – Strength

Our nails can tell us much about our health and usually their weakness can indicates that we need to get some more vitamines. I usually suffer from soft nails when I’ve just got over a virosis and my immune system needs boosting. It is great to help the nails grow stronger both from the inside out – using food supplements and applying nail hardeners.

…………………………………………………………………………………………………………………………….

Nehty dokáží prozradit mnoho o celkovém zdravotním stavu. Slabé lámavé nehty často naznačují, že potřebujeme posílit imunitní systém a zásobit tělo více vitamíny. Po nemoci bychom měli nehty posílit zevnitř – třeba prostřednictvím doplňků stravy, a navenek formou přípravků pro zpevnění nehtů.

0107a2a3bea40afa623f3f8a35a892b41ee270e21e

The key to prevent even more damage to your nails is choosing a quality polish remover. My favorite one is Sally Hansen Strengthening Polish Remover for soft and thin nails. I love that it works really fast for any kind of polish, even the glittering ones and removes properly so no remaining spots or coloring on your nails which might the dark polish cause. Besides acetone, the Sally Hansen Remover contains E vitamin and wheat proteins to nourish the nails. I don’t feel any irritation on my cuticles or have dry nails after the application. This is how my nails look like right after using Sally Hansen Strengthening Polish Remover.

………………………………………………………………………………………………………………………..

Aby péče o nehty nebyla marná a nezničily se nám při odlakování ještě více, je důležité si vybrat kvalitní odlakovač. Oblíbila jsem si Zpevňující odlakovač pro slabé nehty od Sally Hansen. Rychle odstraní i tmavší odstíny laku či třpytky aniž by zanechal na nehtech tmavší tón či skrvny. Kromě acetonu obsahuje totiž i výživu, a to vitamin E a obilné proteiny, čímž poskytuje nehtům výživu i při odlakování. Nepodráždí mi kůžičku kolem nehtů ani, když na ni mám nějakou ranku či záděrku. Nehty nevysuší. Nejsou odlakováním vysušené, vybělené ani narušené – viz. obr. níže.

014ba171c25d88189d2deb7bbaf85174acf4a9973f

To provide nail care and strength I’m now using Sally Hansen Strength Miracle Cure for severe problem nails. The product is made for severe nail troubles as peeling and cracking so its composition is full of minerals and protein which help stick the nail layers together and strenghten them.

………………………………………………………………………………………………………………………

Pro zpevňující péči nyní používám Miracle Cure od Sally Hansen, který je speciálně vyroben i pro problémové odlupující se či lámavé nehty. Obsahuje minerály a proteiny, které znovu-spojí nehtové vrstvy a posílí je.

01992141f2c22c1cc574b818b86947533b429246eb

The consistence really is a bit sticky and the cover somehow soaks into the nails. I apply the Sally Hansen Strength Miracle Cure as a base coat. It gets dry rather quickly and I would also say my top coat lasts longer than with regular base.

………………………………………………………………………………………………………………………..

Že konzistence spojuje pocítíte hned, protože je jakoby malinko lepivá, ale do nehtů se dobře vsákne. Používám Miracle Cure jako podklad, rychle schne a vrchní lak na přípravku pěkně drží.

01c7371226b16f6de70128db47dc7c5133e8397b73

After Miracle Cure application the nails look healthy, shiny, are protected and nourished. I also tried wearing it without a top coat and repeated the application after three days. The instruction says to apply the Miracle Cure every other day. Have you tried Sally Hansen Strengthening products? What’re your results?

………………………………………………………………………………………………………………………..

Po aplikaci mají nehty zdravý vzhled, jsou lesklé, chráněné a vyživené. Péči jsem zopakovala po třech dnech. V návodu je doporučováno používat každý druhý den. Vyzkoušeli jste také zpevňující produkty Sally Hansen? Jaké máte zkušenosti?

0109941532af604a0b0eb217392aade9e5853ec1df

[adrotate banner=”37″]