Boho Chic

FOTO: Pavlína Muzikářová

STYLING, MODEL: Kate Ziegler – Chic Cocktail

IMG_5848menší

H&M Cream Tulle Dress – old, Atmospheere Cardigan PRIMARK

IMG_5855

OPIA earrings/náušnice PRIMARK, Necklace/náhrdelník – vintage

IMG_5850

Atmosphere Belt/pásek PRIMARK

IMG_5860

OPIA bracelet/náramek PRIMARK, HUMANIC leather boots/kožené kozačky, MANGO bag/kabelka – old 

IMG_5847menší

Hope you’re all fine, my lovely readers! In my today post you can see some of the new pieces I bought in Primark. Have I ever mentioned that I absolutely love boho – the style inspired by Bohemians and Hippies? The whole world’ve been mad about that after Sienna Miller and Kate Moss showed us how to wear boho a dozen years ago. Maybe you remember my post Tulle Dress&Boots or Dress&Boots. You can choose from lots of pretty dresses here at Free People to style your boho outfit.

I took my leather ‘rider boots’ on bare legs to contrast my tender cream tulle dress and threw over a cardigan. The strong wind styled my hair in a perfect messy hair look. Actually, a Boho Babe typically wears a ‘bed head’ hairstyle or a hat, doesn’t she?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Krásný den všem! Po skvělém nakupování v PRIMARKU budete moci vidět nově pořízené kousky v mých outfit postech. Už jsem vám řekla, že miluji boho – styl inspirovaný bohémskými a hippie vlivy proslavený díky Sianně Miller a Kate Moss? Možná si vzpomínáte na můj post Tulle Dress&Boots nebo Dress&Boots, kde jsem vám ukázala, jak nosit něžné šaty s drsnějším typem bot. Nádherné a cenově dostupné modely šatů v tomto volnomyšlenkářském stylu najdete zde na Free People. V dnešním outfitu jsem ke krémovým tylovým šatům obula na holou nohu kožené “jezdecké” kozačky a přehodila lehký ležérní kardigan. Vítr, který mi parádně rozcuchal vlasy, je ideálním doplňkem boho stylu. Pokud vlasy upravíte ve stylu “bed head” či vezmete klobouk, budete dokonalá Boho Babe.

[adrotate banner=”37″]