Meet the team…

I would like to introduce you the team I had the pleasure to cooperate with on the first pictures for Fashion editorial category of Chic Cocktail blog.

Ráda bych vám představila tým, se kterým mi bylo potěšením spolupracovat na tvoření první série fotek pro novou sekci Fashion editorial na Chic Cocktail blogu.

Photographer Miroslav Kirinovič

1243036_169524789899877_1440631864_o

I was searching for a photographer who can create something presenting both fashion and art, somebody who is able to transmit a particular mood and evoke feelings by his photos and I found Miroslav Kirinovič. No wonder he can capture emotions and motion so well! He works so much with life because he also takes pictures for OK tandem s.r.o. So where do I plan to be photographed by him next time? Yes, probably somewhere very high while flying in the clouds!

Hledala jsem fotografa, který dokáže dát do fotky módu i umění, někoho, kdo je schopný zachytit fotkou jistou náladu a pocit. Našla jsem. Fotograf Miroslav Kirinovič umí zachytit emoce i pohyb velmi dobře. Aby také ne, když fotí i pro společnost OK tandem s.r.o. Tipněte si, kde plánuji, že mě Mirek příště zvěční? Správně.. bude to někde hodně vysoko za letu v oblacích!

 

Makeup and hair artist Eva Kejíková

10006611_798661083497095_2681662818638520121_nSince I met her some years ago when she was doing my makeup, during a beauty shooting with me being a model that times, Eva Kejíková has made great leap in her cosmetics career. She is one of the creative people I know that I feel about like that our small country soon will have troubles to provide them enough space for their full realization.

Od té doby, co jsem ji poznala mnoho let zpátky, když mě jako modelku líčila na beauty focení pro prezentaci salonu, udělala Eva Kejíková obrovský skok ve své kariéře kosmetičky a vizážistky. Vidím ji jako jednu z těch kreativních lidí, u kterých mám pocit, že jim brzy naše malá země nebude poskytovat dostatek prostoru pro seberealizaci.