Farewell to 2014! 2015… welcome!

While others are just enjoying their coffee, a blogger manages to type a review post on the coffeeshop and takes photos of the coffeeshop, the coffee, today´s outfit… We are the obsessed visualists who cannot waste a second without sharing all beauty around them with you!

In this end-of-the-year post I would like to sum up the 2014 from the point of view of a blogger and stylist, but mainly me, Kate. Many things happened, both wonderful both dissappointing. Anyway, always be grateful for both ups and downs, they go hand in hand with your progress and self-improvement. 

Even though I had to quit my English language teaching profession from a bunch of reasons, 2014 turned out to be a huge professional step for me. My fall in previous career gave me a great opportunity to find time and courage to get closer to fulfilling my dream – work in fashion and beauty industry.

The very first step was my requalification for Styling which I did at the renowned BACKSTAGE School of Styling in Prague. Sending hello and many thanks to the amazing BACKSTAGE girls! I learnt so much and the course lived up my expectations and showed me the way I really want to go. GREAT SINCERE THANKS ONCE AGAIN!

I have reorganised my life considerably, started very nice cooperations… e.g. with my dearest friend and best makeup artist, Evička Kejíková, …and I thus put my blog to another level, mainly by adding Fashion editorial and Styling.

Another turning point came with the offer of cooperation as a Fashion editor for JO Magazin. I was contributing the articles about fashion and home decor twice a week. Marina, the chief editor has always been so kind at me. Unfortunately, I had to give my magazine collaboration a break for a while. I appreciate the chance to be the part of it, so far. THANK YOU SO MUCH!

In summer I got a job at a marketing department in the leading eshop selling fragrances and beauty products and much more. I got the opportunity to become the one at the start of its American eshop which has given me much new experience and knowledge in beauty area and marketing. Definitely useful and naturally connectable with fashion area, isn´t it?

Now as you got some of the 2014 background events of mine and Chic Cocktail, you might be curious about what new is coming in 2015. As soon as the 2015 starts you can take part in a New Year´s competition. Keep updated to the blog´s FB site Chic Cocktail of Style during the first new year weekend to find out more!

I am preparing Styling advisory for different body types. And finally, there may be some outfit posts ft. me… maybe… Since some of you suggested you would like to see me in outfit photos. What do you think?

So, there you go a summary of some key moments of 2014. However, Chic Cocktail would be nothing without its fans and supporters!

♥THOUSAND THANKS TO YOU MY FRIENDS, FAMILY MEMBERS AND ALL FANS♥

xoxo, yours Kate

Zatímco druzí si prostě vychutnávají kávu, blogerka během ní stíhá napsat recenzi na kavárnu, vyfotí si její interiér, svou kávu i dnešní outfit… My blogeři jsme posedlí vizualisti, kteří nepromarní jedinou nevyužitou vteřinu, jen aby s vámi mohli sdílet všechny krásné detaily, které jsou všude kolem nás, ale mnohdy si jich nevšimneme.

V mém posledním příspěvku roku 2014 bych se s vámi ráda podělila o pár důležitých momentů, které významně přispěly k tomu, jakým směrem se moje působení i blog Chic Cocktail ubírá. V roce 2014 se toho událo mnoho, zázraky i pády. Posouvá nás obojí. 

I přesto, že jsem musela přestat učit, z roku 2014 se vyklubal rok pozitivních kariérních změn. Pár předchozích zklamání mi dalo příležitost a odvahu dostat se blíže ke svému snu – prácovat v oboru módy a krásy.

Prvním krokem byla má rekvalifikace stylistky ve škole stylu Backstage. Zdravím a posílám úžasným holkám v Backstage velké poděkování! Kurz mi dal spoustu nových poznatků a utvrdil mě v tom, že opravdu chci pracovat v módní branži. JEŠTĚ JEDNOU UPŘÍMNĚ DĚKUJI!

Díky mému působení ve stylingu a produkci několika módních editorialů získal blog novou podobu módního rádce a fashion magazínu. Jednou z navázaných spoluprací, které si velice cením je ta s mou bezva kamarádkou a pro mě nejlepší vizážistkou, Evičkou Kejíkovou.

 Další skvělou zkušeností byla má spolupráce s JO Magazínem jako externí redaktorka pro sekci Styl: Co frčí? s příspěvky na téma móda či home decor. Šéfredaktorka, Marina, je úžasný člověk a moc jí děkuji za šanci být součástí redakce. Na nějakou dobu mám nyní v psaní pauzu. Nicméně, JO patří další mé upřímné díky za dosavadní spolupráci.

V létě jsem získala práci na plný úvazek v předním online prodejci vůní a všeho, co souvisí s krásou a na pozici v asistenci pro marketing firmy mohla být u počátku vzniku voňavého USA eshopu a mám tak možnost získat nové poznatky v oblasti krásy, což bezesporu pěkně doplňuje mé dosavadní působení v módě, co říkáte?

A teď již nyní k vám, mí milí fanoušci, co vás čeká na Chic Cocktail v následujícím roce 2015? Hned zpočátku roku si můžete zasoutěžit v novoroční soutěži. Stačí během Prvního novoročního víkendu sledovat facebookovou stránku Chic Cocktail of Style a dozvíte se více.

Dále připravuji seriál plný užitečných rad, co nejvíce sluší a podtrhne přednosti různých typů postavy. A na základě návrhů pár čtenářů Chic Cocktail… možná budete moci sledovat mě osobně v outfit příspěvcích. Co vy na to?

Toť mé ohlédnutí za klíčovými okamžiky roku 2014. Obrovský vliv na Chic Cocktail jste měli především vy, věrní i noví úžasní fanoušci. Velmi si cením vaší podpory, důvěry a inspirace!

 ♥SRDEČNÉ DÍKY MÝM PŘÁTELŮM, RODINĚ A VŠEM FANOUŠKŮM!♥

xoxo Vaše Kate

 2014 Insta mix
↓↓↓

2014 insta mix