Summer dress trends

I am happy that I can now show you a new editorial – summer dress fashion story. Maybe you were waiting so eagerly as we were. I think that I can confidently say that the whole story carries a bright, colorful and chic summer mood. The editorial is full of 2014 summer trends: LOTS OF BLUE AND WHITE, FLORAL AND POP ART PRINTS, ETNO, WEDGES, MAXI LENGHT, FLOWERS, LACE DETAILS, SLASHES, TASSLES.

Mám velkou radost, že se vám mohu pochlubit další módní story, tentokrát zaměřenou na trendy letní šatičky. Snad jste fotky očekávali s takovým napětím jako my. Myslím, že mohu s jistotou říci, že editorial provází zářivá, barevná a šik letní nálada. Je nadupaný módními trendy na letní sezónu 2014: hodně modré, bílé, květinové a pop artové potisky, etno, klínky, maxi délka, živé květy, krajkové detaily, průstřihy, třásně.

_D3_8296menší

 Peťa (on the left): dress Zara, wedges Promod, belt vintage, ring Jewelry by Adrianet, nailpolish Four Seasons. Lucka (on the right): dress Zara, wedges F&F, ring Jewelry by Adrianet, nailpolish Four Seasons

_D3_8301menší

 Lucka: dress Zara, wedges F&F

_D3_8310menší

 Lucka: dress Zara, wedges F&F, nailpolish Four Seasons

_D3_8320 1menší

 Peťa (on the right): dress Zara, wedges Promod, belt vintage, ring Jewelry by Adrianet, nailpolish Four Seasons. Lucka (on the left): dress Zara, wedges F&F, ring , nailpolish Four Seasons.

_D3_8348menší

 Peťa (on the right): dress Calliope, belt Calliope, spiral necklace Jewelry by Adrianet. Lucka (on the left): dress Calliope, F&F Jacquard jacket, belt Calliopewedges F&F, ring Jewelry by Adrianet, nailpolish Four Seasons.

_D3_8392menší

Peťa (on the left): dress Promod, belt Promod, bracelet Jewelry by Adrianet, nailpolish Four Seasons. Lucka (on the right): dress Clockhouse, ring Jewelry by Adrianet, nailpolish Four Seasons, floral wreath Unifiori.

_D3_8416menší

 Peťa: dress Clockhouse, wedges Promod, belt F&F, bracelet, ring Jewelry by Adrianet, nailpolish Four Seasons, floral wreath Unifiori.

FOTO: Jirka Pop

Makeup: Eva Kejíková

Styling: Kate Zieglerová

Models: Petra TylšováLucie Pytlíková

Special thanks to jewelry designer Alena Adrianet Heinrichová for providing beautiful handcrafts jewelry and to Unifiori floral studio for making the pretty floral wreath exclusively for our shooting.

Speciální poděkování šperkařce Alena Adrianet Heinrichová za zapůjčení nádherné ručně vyráběné bižuterie a květinovému studiu Unifiori za exkluzivní výrobu úchvatného věnce z živých květin.

 

[adrotate banner=”37″]