Schwarzkopf&Wella Professional Hair Products

Wella Professionals PERFORMANCE extra strong hair spray, Schwarzkopf Professional BC Bonacure Color Freeze Sulfate – Free Shampoo For Colored Hair, Schwarzkopf Professional BC Oil Miracle Conditioner – you can get all products at beautyspin.com for fantastic price,  pink flower hair accessory – Amisu

Wella Professionals PERFORMANCE extra strong hair spray, Schwarzkopf Professional BC Bonacure Color Freeze Sulfate – Free Shampoo For Colored Hair, Schwarzkopf Professional BC Oil Miracle Conditioner

Hello beauties! I’m back with another beauty review. This time I’ve been testing some haircare products which my hairstylist recommended exactly for my hair. I’ve got rather dry & strong hair which barely shine. You can also see it on pictures in my Toni&Guy haircare review. However, oils can help my hair get some gloss and I’m in love with the Schwarzkopf Professional BC Oil Miracle. So let’s go and explore all these products deeper.

………………………………………………………………………………………………………………………….

Zdravím milovnice kosmetiky! Opět přicházím s recenzí. Tentokrát jsem dala na radu svého kadeřníka a pořídila si profi vlasové produkty doporučené na míru mému typu vlasů – suché, silné, ale málo lesklé. Můžete mrknout na bližší obrázky mých vlasů v recenzi produktů Toni&Guy. Přidat na zdravém lesku mi však nyní pomáhá Schwarzkopf Professional BC Oil Miracle, který jsem si opravdu zamilovala. Ale pojďme se kouknout na všechny tyto produkty pěkně popořadě.

Schwarzkopf COLOR FREEZE Schwarzkopf Professional BC Bonacure Color Freeze Sulfate – Free Shampoo For Colored Hair is supposed to protect your color through up to 30 washes thanks to the color freeze formula which can capture color pigments in your hair. The product promises that its silk extracts will provide your hair with shine and softness. I can believe that since even though I don’t wash my hair more than 2-3 times a week, I don’t see much of color loss after a month. What is awesome about the shampoo is the scent which can last quite long. I caught myself thinking about where the scent’s coming from several times considering if it’s my perfume or what. The shampoo has a sweet creamy scent. The only cons of Schwarzkopf Professional BC Bonacure Color Freeze Sulfate – Free Shampoo For Colored Hair is that it doesn’t make a rich foam so you just massage the liquid to the hair roots and gently rinse with water to get to the lengths and rinse thorougly afterwards. Never apply bigger amount of the product just because it doesn’t foam.

………………………………………………………………………………………………………………………..

Schwarzkopf Professional BC Bonacure Color Freeze bezsulfátový šampón pro barvené vlasy zaručuje ochranu barvy až po 30 umytí díky speciální color freeze formuli, která dokáže zachytit a uchovat barevné pigmenty ve vlasech. Produkt navíc slibuje poskytnout vlasům lesk a hebkost. Tyto účinky bych potvrdila. I přesto, že si myji vlasy maximálně 2-3krát do týdne, barva mi vydrží v plné kráse opravdu dlouho a spíše mi rychleji odrůstá než se smývá. Co mě na šamponu oslnilo je jeho sladko-krémová vůně a její výdrž. Několikrát jsem se přistihla přemýšlet o tom, co to je… můj parfém? Kdo by řekl, že vůně šamponu budu cítit na sobě celý den! Jediné menší mínus přípravku je, že nepění. Takže si tekutinu pouze vmasírujte do kořínků a pak ji opláchněte jemně do délek a následně důkladně smyjte. Nikdy nedávejte větší množství přípravku jen proto, že nepění.

Schw. COLOR FREEZE

And here’s my fav Schwarzkopf Professional BC Oil Miracle Conditioner with argan oil famous for its regeneration effects. It contains gold shimmering that really fascinates me because it can reflect light and give your hair an extra shine! Especially works with highlights. Schwarzkopf Professional BC Oil Miracle Conditioner doesn’t say anything about volume boosting but I was quite surprised discovering that it adds volume very visibly! I sometimes feel I have so much hair that it annoys me a bit. So WOW this is a funny thing! Anyway, who would object having bigger hair volume! Just be careful and don’t apply too much of the product because you don’t want too end up with oily hair. 

…………………………………………………………………………………………………………………………….

Tady máme mého oblíbence Schwarzkopf Professional BC Miracle kondicionér s arganovým olejem známým pro své regenerační účinky. Přípravek obsahuje také zlaté částečky, jejichž účinek mě překvapil. Dokáží totiž odrážet světlo a tím přidat vlasům na zářivosti! Obzvláště když máte melíry. Popis kondicionéru neslibuje navýšení objemu, a proto bylo pro mě překvapením, když se mi nafoukla hlava! Mám hodně vlasů a někdy mi až překáží. Takže tento efekt byl pro mě trochu kuriózním zjištěním! Ale kdo by neuvítal větší objem vlasů, že? Jen upozornění na závěr – nepoužívejte kondicionér ve velkých dávkách. Obsažený olej by vám mohl příliš promastit vlasy.

Bonacure OIL

 

And lastly, the Wella Professionals PERFORMANCE extra strong hair spray. The product is widely favoured for its perfect fixation and no hair drying out or sticking together. Moreover, it again has a delicate light scent. And Wella Professionals PERFORMANCE extra strong hair spray is sold in a great size which I absolutely love, yet exactly don’t know why :)))

……………………………………………………………………………………………………………………………

A nakonec tu mám extra silně tužící lak PERFORMANCE od Wella Professionals. Tento přípravek je velmi oblíbený pro perfektní fixaci. Nevysušuje ani neslepuje vlasy a navíc má velmi příjemnou jemnou vůni. A prodává se ve velikém balení a já velké laky na vlasy, nevím proč, ale miluju! :)))

Wella Performance extra strong hold

 [adrotate banner=”37″]