Když má péče o zákazníka šmrnc

Víte, co je horší než nedostatek zákazníků? Mít zákazníky, ale neumět jim nabídnout to, co opravdu chtějí. Znáte to – máte svůj byznys a vkládáte do něj veškeré své úsilí a srdce, ale něco vám stále uniká. Zákazníci přicházejí a odcházejí, ale vy se nemůžete zbavit pocitu, že byste pro ně mohla udělat něco víc. Třeba nabídnout lepší produkty, poskytnout lepší servis, nebo jen jednoduše vytvořit příjemnější atmosféru. Ale jak na to? Kde sehnat ten správný nápad, tu správnou inspiraci?

A co když vám chybí něco úplně jiného, něco, co vás momentálně ani nenapadá? Dovolte mi, abych vám představila tip na nástroj, který může vašemu podnikání otevřít dveře k úspěchu, jaký jste si doposud ani nedokázala představit.

 

Nahodit outfit, ve kterém se cítíte od prvního momentu jistá v kramflecích – to vždy zvedne náladu. A co teprve, když u toho takové kramfleky máte vážně na sobě! Dobrá nálada má leccos společného i s pořádkem v šatníku, díky kterému máte přehled, co vlastně ve skříni najdete. Příchod dalšího ročního období doslova vybízí ke generálnímu úklidu.

 

Ve světě podnikání to máte zrovna tak. S pořádkem v datech se vám dostává kýženého přehledu o klientele, stejně jako o jednotlivých krocích vašich kolegů v rámci nejrůznějších obchodních případů.

 

Jak vyšperkovat péči o zákazníka pomocí digitální technologie, jakou je například CRM systém? Jak podpořit pozitivní výsledek obchodní schůzky pomocí dobře zvoleného outfitu? Tato dvě zdánlivě odlišná témata budou dnes v záři reflektorů a jejich průsečík se jen tak neschová.

 

1. První dojem: Styl vs. Profesionalita

 

Váš outfit dělá dojem už na první pohled. Upravená vizáž funguje na schůzce jako vaše vizitka. Je tomu tak i v případě perfektně udržované databáze informací o vašich podnikatelských krocích. Taková databáze totiž zajišťuje, že první, druhé, ale i dvacáté setkání s klientem je připravené, personalizované a vůbec ne ledabylé.


Stylistou rezonuje přirozený vizuální cit – profíci v oblasti módy totiž vědí, jak důležité je respektovat příležitosti, ke kterým klient daný outfit vynese. V teplákovce se nevydáte jakožto makléř prodávat dům a ve večerní róbě nevyrazíte předcvičovat na jóga lekci. I tak je třeba si o svých klientech pamatovat, byť jen ten nejmenší detail, který podtrhne osobnost jednotlivce. Osobitý detail, vykukující zpoza rohu z jinak docela běžně zvoleného oděvu, je tím, co podtrhuje identitu. Bez načerpaných poznámek a preferencí jedince to půjde jen hodně stěží.

Čím víc klientů, tím víc takových detailů a materiálu do databáze. A v ten moment může na věc nastoupit CRM.

 

2. Sebejistota a připravenost: Odzbrojující outfit vs. Datová výzbroj

 

Když se cítíte ve svém oblečení dobře, vystupujete sebevědoměji. Dopředu nastudovaná data o klientovi a malý refresh informací z minulých setkání – i to je forma, která pomůže k sebejistotě. V ten moment nemusíte vařit z vody. Žádná snaha o vybruslení z nekomfortní situace, kdy se snažíte navázat konverzaci s někým, koho prakticky neznáte.

 

Navazování kontaktů s módními značkami, výraznými tvářemi na scéně a dalšími nadšenci do módy je rovnítkem pro hromadu nových kontaktů. Pro přínosné vztahy je třeba být schopen navázat na komunikační linku z předchozích setkání. Abyste toho byli schopni bez větších potíží, i takovéto informace si můžete zanést do svého CRM systému.

 

3. Styl a personalizace: Osobitost a péče o klienta

 

Najít sám sebe, ať už se jedná o osobitý způsob komunikace nebo snad o stylové ponožky, které potutelně vykukují z jinak běžného, avšak perfektně střiženého obleku – to je alfa omega osobitosti. Nejen styl je o osobitosti. Je tomu tak i v případě péče o zákazníka. K poznání těchto potřeb perfektně poslouží CRM systém.

 

CRM je účinným nástrojem pro správu vztahů s obchodními partnery. S centralizovanou databází informací nabízí přehled o zákaznících a sleduje jejich interakce. Díky automatizaci procesů uvolňuje čas a analytické nástroje pomáhají pochopit chování zákazníků. Flexibilita v přizpůsobení systému podle potřeb firmy je klíčem k úspěchu v každém odvětví. A proto mu není cizí ani módní poradenství.

 

Pro příklad z praxe nemusíme chodit daleko. Základem profesionální osobní stylistky je schopnost podtrhnout jedinečnost každého z nás. Originalita spočívá v detailech. Oblíbená barva, střih, preferovaný styl oblékání, příležitost. Vše hraje roli. Toto přináší ovoce vizuálně i na lidské úrovni. Nejenže máte šik zákazníka od hlavy až k patě, ale také máte klienta, který vám důvěřuje díky dobře odvedené práci. Vnímání a empatie.

 

Dva zdánlivě různorodé světy, které si jsou podobnější, než by se na první dobrou dalo očekávat. Aby každá vaše příští schůzka se zákazníkem měla šmrnc od pozdravu až po rozloučení doporučuji vyzkoušet si CRM systém na 30 dní zdarma.

Zajistěte si v datech stejný pořádek jako ve skříni a kralujte péči o zákazníky!