Advent moments

Wishing you much enjoyment of the Christmas spirit and bringing you a couple of pics taken both in Brno where I live and in my hometown, Moravský Krumlov, where I grew up and where I am now spending my two-week holiday. Of course, my cat Sedie makes a gorgeous (mostly lying) model as he always follows me around.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Užívejte si vánoční kouzlo a tady je pár momentek z mých předvánočních příprav, které proběhly jednak v Brně, kde bydlím a pak v Moravském Krumlově, místě, kde jsem vyrůstala, a kde nyní strávím svou dvoutýdenní dovolenku. Můj kocour Šedík mě pronásleduje na každém kroku a zároveň využívá každé příležitosti postát (nebo spíš poležet) mi jako model.

Pink↓↓↓

In Brno flat we decorated our show-white Christmas tree in my favorite pink. Sedie makes too much friends with Santa′s Rudolph. 

V Brně jsme si nazdobili náš “zasněžený” stromeček do mé oblíbené pink/fialové. Šedý se chtěl trochu víc kamarádit s Rudolfem, sobem od Santy. 

homeYellowXmas↓↓↓

In my home town Christmas decoration had been ready for us to admire as we arrived. You can see fir in lots of vases. Home is kept safe thanks to one real British cat and a bunch of other cats – wooden or china.∧∧ 

V Krumlově jsme již přijeli do hotového. Zdobené aranžmá jedle se vyjíme v každém volném koutě. V tomto domě hlídá jedna živá a nesčetně dřevěných a porcelánových koček. 

hometown

↓↓↓

Right before Xmas our tree is done and sparkling in all its beauty and so we can enjoy lovely family time with a nice cup of hot chocolate. 

Stromeček již září v celé své kráse a my si pod ním užíváme pohody a rodinné blízkosti s šálkem horké čokolády. 

♥Wishing you much peace and love this Christmas♥

[adrotate banner=”37″]