Malé černé šaty pro váš typ postavy

Na první příčce mého šatníkového minima jasně vedou malé černé šaty. Ideální malé černé šaty pro váš typ postavy vám totiž ohromně zjednoduší život.

“One is never overdressed or underdressed with a Little Black Dress.”
Karl Lagerfeld

Jednoduše přeloženo, v malých černých šatech nikdy nešlápnete vedle a jste v nich vždy oblečená vhodně na společenskou, formální i každodenní příležitost. Malé černé šaty jsou krásné samy o sobě, i v kombinaci s jiným kouskem či doplňkem. Hodí se ke všemu. Prostě nezbytnost dámského šatníku. S touto kamarádkou na celý život, kterou celý svět zná pod zkratkou LBD (little black dress), nikdy nehrozí nuda a bude vždy připravena ukázat vás v tom nejlepším světle, ať jdete kamkoliv. Oblékne vás do minuty, když nestíháte a zachrání vás, když nemáte vůbec chuť vymýšlet, co na sebe.

Praktické ukázky, jak zapojit malé černé šaty do denních outfitů najdete v neplacené části Videokurzu POSTAVA & SEBEVĚDOMÍ.

Aby malé černé šaty jako základ šatníku dokonale plnily svůj účel, při výběru střihu a materiálu pamatujte na jedno zlaté pravidlo:

V jednoduchosti je síla!

V tomto článku najdete rady, jak si vybrat střihově nejlepší malé černé šaty pro váš typ postavy. A abych vám ušetřila čas, rovnou jsem omrkla aktuální nabídku v obchodech a tak tu máte odkazy přímo na kousky, které mě zaujaly.

Malé černé šaty pro postavu typu mrkev (obrácený trojúhelník)

Elegantní pouzdrové šaty vykouzlí pas a zdůrazní krásné nohy postavě typu mrkev. Co se týče výstřihu, zvolte lodičkový nebo véčkový. Šaty pro mrkvičku by měly vždy definovat  pas. Vybírejte šaty bez výrazných aplikací v oblasti ramen a prsou. Bez stojáčku nebo roláku. 

 

Malé černé šaty pro postavu typu hruška (trojúhelník)

Ve srovnání s mrkvičkou to má hruška přesně naopak. Takže nahoře (v oblasti ramen a prsou chce opticky přidat na objemu). Šaty áčkového střihu se zajímavým řešením v oblasti hrudníku a ramen, např. nabírané rukávy, volánky, aplikace přidají na objemu v horní části těla a opticky vyváží postavu. Ideální šaty pro hrušku jsou vypasované, ale přes boky volné, splývavé.

 

Malé černé šaty pro postavu typu pravítko

Chlapecký typ postavy nevýrazných křivek si může dovolit odvážnější řešení šatů. Zároveň vybírá vše vypasované a ženské. Rovná postava si může oblé tvary nafingovat například volány, sklady, nabíráním. Nemusí se bát tylové sukýnky, krajky, ani vyloženě “dortíkových” střihů. Velmi jí sluší áčkové, košilové, zavinovací šaty. 

Malé černé šaty pro postavu typu jablko

Ideální šaty pro postavu typu jablko, jejíž váha se soustředí ve středu těla – kolem pasu, mají pas pod prsy a přes bříško jsou volné, ne stažené. Jde o tzv. empírový střih, který vypadá skvěle i na malých černých šatech. Postava typu jablko tak přiláká pozornost na dekolt, útlé boky a štíhlé nohy. 

 

Malé černé šaty pro postavu typu přesýpací hodiny

Proporčně vyvážené postavě sluší nejvíce šaty střihově zvýrazňující její úzký pas. Šaty by měly jemně kopírovat siluetu. Šaty, které jsou volné, splývavé, je vhodné oživit páskem, aby proporční postava nevypadala rovně nebo větší, než je. 

Šaty, které sluší všem typům postav

Zavinovací nebo košilové šaty jsou lichotivé pro všechny typy postav. Vypadají velmi žensky, podtrhnou přednosti a vyváží siluetu.