20 největších chyb v letním business casual

Nejdříve bych vám chtěla popřát krásné léto, plné nabití energie, odpočinku a relaxu. O uvolnění bude trošku i dnešní téma. A to uvolnění se v práci, v dress kódu. V tom, co nosíme přes léto do práce, kam až můžeme zajít, kde je vlastně ta hranice, co si můžeme dovolit nebo co je vhodné?

Pokud se vám líbí dress code business casual a nebo ho máte v práci předepsaný, tento článek je přesně pro vás. Podíváme se na to, co je ideální nosit v létě do kanceláře v dress code business casual. A také na to, co úplně vhodné není a co může působit jako narušení respektu vůči jiné osobě na jednání nebo obchodní schůzce.

 

Co to vlastně business casual dress code je a jak vypadá v létě?

 

Business casual je vyvážený styl, kde je v souladu lehce uvolněný look, ale zároveň zachováná elegance s business prvky. Je to pohodlný, ale zároveň profesionální styl, který není vyloženě formální.

Klíčovými základními kousky pro business casual šatník v létě jsou kalhoty, sukně nebo šaty, halenka a boty s uzavřenou špičkou. Nejkratší délka sukně, která je vhodná, je lehce nad kolena.

 

 

Pokud vám to normy v práci dovolí, můžete v létě krásně osvěžit své outfity barvami, květinovými vzory nebo proužky. V létě se budete na cestě do práce cítit nejlépe ve světlejších odstínech. Volit můžete třeba bílou, béžovou, krémovou nebo světlé pastelové tóny.

 

 

Noste odlehčené vzdušné materiály, jako jsou bio bavlna, hedvábí, viskoza, len a tak podobně. Tyto odlehčené materiály by ovšem neměly být průsvitné. Pozor na to, že přírodní materiály mohou být mačkavé, proto je pro rychlost a praktičnost vhodné si pořídit ruční napařovač, kterým ráno oblečení rychle vyžehlíte anebo osvěžíte po kratším nošení.

 

 

Jaké střihy volit pro business casual v létě?

Střihy mohou být rozvolněnější. Střihy šatů a sukní v létě mohou být třeba áčkové, vzdušnější v porovnání se striktně formálním střihem sukně typu “pencil skirt” (úzká vypasovaná sukně).

Váš výstřih pro business casual je vždy decentní, ne hlubší než 10 cm pod vaši klíční kost. Co se týče rukávu, aby kůže mohla lépe dýchat, obzvláště v té oblasti pod paží, tak je dobré v létě volit spíše volné rukávy nebo spadený rukáv. Co vypadá velmi šik pro business casual v létě, je mixování rozvolněnějších, veselejších, barevnějších kousků s těmi striktně formálními střihy. 

 

 

10 nápadů na letní business casual outfity

Tipy, jak kombinovat ležérnější a formální kousky

 

  1. Jako první tip bych doporučila vzdušné letní šaty, třeba v délce do poloviny lýtek, to je midi délka. Pokud máte letní šaty na ramínka, můžete je využít v business casual tím způsobem, že pod  šaty, které mají například špagetová ramínka, navrstvíte jednobarevnou letní halenku s krátkým rukávkem nebo bílou košili z příjemného materiálu.
  2. Mým tipem dvě pro letní business casual outfit je takzvaný “white on white”, což je bílá k bílé. Léto je totiž skvělá příležitost, kdy můžeme nosit světlé odstíny a užít si slušivou bílou, která vynikne na sluncem políbené kůži. Nelpěte však na tom, aby všechny kousky vašeho outfitu byly ve stejném odstínu bílé. Naopak je mnohem přirozenější, když to není celé takové čisto skvoucí, aby to nepůsobilo jako uniforma. Vůbec se nebojte kombinovat různé odstíny bílé.
  3. Mým třetím typem je střídat na různé letní šaty pásky. Kvalitní elegantní pásek má moc přidat každému outfitu na profesionalitě. Look s páskem vypadá velmi upraveně a tvaruje krásnou siluetu. Volnějším letním šatům pásek vykouzlí tvar, který působí formálněji. Doporučuji například pásky Ritore, které jsou velmi kvalitní a nastavitelné. To znamená, že si je můžete jakkoliv posunout na místo na těle, kde je chcete nosit. Fungují skvěle na šatech umístěné přímo v místě pasu, i na kalhoty, do poutek. Celkový vzhled s páskem je víc upravený, než když zvolíte nějaké volnější letní šaty, které nemají tvar.
  4. I toto léto jsou v módě komplety, takže to je můj čtvrtý tip. Pokud vám to vaše normy v práci dovolí, můžete zapojit komplety, neboli sety. Některé lněné soupravy mohou být příliš rozvolněné. V tom případě opět doporučuji je zpřísnit nebo usadit správným doplňkem, jako je pásek. Aby váš set byl v souladu s business casual normou, tak by měl splňovat délku rukávů a také délku nohavic nebo sukně.
  5. Mým pátým tipem je outfit, ve kterém zkombinujete formální kousek s ležérnějším. Například si vezmete kalhoty od kostýmu a doplníte je vzdušnější letní halenkou s květinovým, zvířecím vzorem, proužky. Kompletní  outfit bude působit velmi vyváženě. 
  6. Pokud máte v práci povolený denim, tak doporučuji  toho v létě využít a nosit bílé či pastelové džíny. které však musí být bez jakýchkoliv děr a aplikací. Světlé džíny můžete doplnit něčím formálnějším. Přidat jim pásek, doplnit je halenkou nebo bílou košilí ve formálním střihu. Můžete přehodit blejzr nebo kostýmkové sako a opět ten outfit bude v rovnováze, protože dole budete mít casual džíny a nahoře formální kousek.
  7. Když jsme u těch kalhot, tak zkrácená délka u kalhot je v létě pro business casual všeobecně povolena, pokud délka nohavic sahá alespoň po kotníky. Zkrácenější střihy v “capri” stylu, tříčtvrťáky a tak podobně, do business casual nepatří.
  8. Další můj tip je úplně jednoduchý, a to jsou buď košilové a nebo zavinovací šaty, které mají samy o sobě již daný střih a tvar, takže silueta vypadá upraveně.
  9. Pokud máte v práci klimatizaci, tak mi určitě dáte za pravdu, že dalším typem, který přijde vhod, je mít nějakou vrstvu na ty volné, vzdušné, lehké materiály, aby nám v práci nebyla zima. Určitě v kanceláři oceníte pro tyto situace připravený blejzr, kostýmkové sako, případně lehčí kardigan, který není moc plandavý, ale má nějaký střih.
  10. A poslední tip, který mě napadá jako fajn vychytávka na léto, je plisovaná sukně, protože ta je většinou vyrobená z lehčího materiálu, takže krásně vlaje, ale zároveň působí vždy elegantně, šik a dá se krásně doplnit blejzrem nebo sakem.

Níže se pojďme podívat na kousky, které všeobecně nejsou úplně nejvhodnější do business casual stylu. Já jsem vám jich připravila rovnou 20.

 

 

20 největších chyb v letním business casual

 

  1. Zaprvé je to zpravidla denim, nicméně záleží, jestli máte dle vašich norem v práci povoleno nosit denim, ať už jsou to džíny nebo denimová džínová bundička. Pokud ano, tak rozhodně volte čistý denim bez jakýchkoliv děr, aplikací, šisování, v pěkné barvě a také z kvalitního materiálu. V případě, že normy v práci dávají ano denimu pro váš  business casual, kvalita džínoviny a zpracování je velmi rozhodující v tom, jaký dojem v denimovém kousku uděláte. Zmínila jsem, že by ta džínovina neměla mít na sobě žádné aplikace. Mám na mysli například různé výšivky nebo třpytky, kamínky, nějaké nápisy, potisky, šisování. Pokud se rozhodneme nosit cokoliv z džínoviny v business casual, mělo by to být opravdu celkově čisté, klasické a kvalitní.
  2. Když jsem u těch kalhot, tak ještě zúrazním, který střih kalhot rozhodně není vhodný ani pro business, ani pro business casual. Jsou to kalhoty se sníženým pasem, tak zvané bokovky. Nechte  je na víkend! V business a business casual jsou doporučené právě kalhoty, které mají jasně daný tvar do pasu, ideálně s páskem. U kalhot ještě zůstanu v dalším bodu a vrátím se k těm tříčtvrtečním délkám, takzvaným “capri” kalhotám, které jsou u nás v Česku obzvlášť oblíbené.Osobně by mě velmi zajímalo, čím si to získaly, když jsou to právě tyto zkrácené délky kalhot, které nám často nejvíc opticky zkracují a jinak deformují postavu. Když už je musíte nosit, schovejte je na dovolenou. V business casual stylu zpravidla nejsou vhodné ani šortky a kraťasy. Někde by mohly být tolerovatelné třeba bermudy, což jsou kraťasy, které mají délku tak nějak lehce nad kolena. Takže pokud ta délka není úplně zkrácená do poloviny stehen a bermudy mají elegantní střih a máte je například v setu s blejzrem nebo sakem, může to být akceptovatelné.
  3. Další velké ne do business casual, na business schůzku, ani do kanceláře, jsou outdoorové a sportovní kousky. Opět velmi oblíbené v naší zemi. Prosím, nic z toho, co nosíte na sport, fitness, jogu, atd. nezapojujte do pracovních outfitů. A v tomto případě, ať  máte nějaký dress code nebo ne.
  4. Další originální kousek, který není zpravidla vhodný pro business casual styl, je letní overal. Možná vás to překvapí, když je to takový typický letní kousek. Ale overal jako celistvý kus oblečení působí vždy tak trochu hravým dojmem, takže je spíše vhodný mimo pracovní aktivity. 
  5. Další mé doporučení, co neoblékat do business casual stylu, se týká spíše volby materiálu, a to je kůže a koženka – kožené sukně, šaty, kalhoty nejsou úplně vhodné, pokud máte nastavená dress code omezení v práci. 
  6. Stejně tak pro business casual vynechte všechno, co je mini. Jak jsem mluvila o šortkách, to stejné platí o sukních, o šatech. Mini sukně, mini šaty působí až moc sexy do business a business casual stylu. Oblékněte si je večer na sklenku a tak dále. 
  7. Také se chci zastavit u střihu šatů typu “bodycon” dress, což jsou šaty, které velmi těsně kopírují ženskou siluetu. Opět je tam víc té vyzývavosti. U tohoto typu šatů opravdu záleží, jak je daný kousek provedený, jak moc je upnutý, jak moc je sexy. Pokud obléknete “bodycon” dress, který je nějakým způsobem formální, elegantní, raději přes něj třeba přehoďte ještě sáčko nebo blejzr. 
  8. V angličtině takzvaný “summer dress”. V překladu to zní nevinně – letní šaty, ale tento anglický termín specifikuje určitý typ šatů a to takové, které jsou odhalenější, většinou v maxi délce. Odpovídá tomu představa plážových šatů, vlajících ve větru, s různými výstřihy, průstřihy, volnými zády, délkou většinou až po kotníky. 
  9. Dlouhé maxi šaty celkově do business dress ćode ani do business casual nejsou vhodné. 
  10. Topy, aneb vršky, které nejsou vhodné do business casual stylu, jsou velmi rozvolněné letní topy s hlubokým výstřihem, s odhalenými rameny, nebo se padajícími rameny, s průstřihy. 
  11. Když se budeme bavit o ramínkách nebo rukávech, tak co by bylo tak nějak přípustné, se definuje jako široká ramínka a tyto sahají od vaší klíční kosti až po konec ramena, dá se říct. V podstatě jsou to široká ramínka, nic užšího, rozhodně ne špagetová ramínka.Pokud tedy v práci nemáte omezené, že byste nesměla nosit nic bez rukávu, tak bych volila zlatou střední cestu a to širší ramínka, které budou zakrývat téměř celá ramena.
  12. Stejně jako není vhodné ta ramena moc odhalovat, tak jsou úplně nevhodné topy bez ramínek a bez rukávů, to je asi samozřejmé, a věřím, že to z bodu výše plyne. 
  13. Co se týče délky topu, tak rozhodně nejsou vhodné zkrácené vršky, aneb “crop” topy, nebo jakékoliv průstřihy či topy letní, které se vážou kolem krku nebo mají nějaké výstřednější řešení. Opět jim bude lépe v kufru na dovolenou. 
  14. Obuv jsme ještě nerozebírali. Zmínila jsem, že ideální bota do business casual dress code je s uzavřenou špičkou, takže otevřená pata u žen v business casual relativně může být, ale špička je vždy uzavřená. Z toho nám plyne, že do business casual dress code nejsou vůbec vhodné páskové sandály, ať už ploché nebo na podpatku, žabky, pantofle, dřeváky, a další boty vyloženě letního charakteru, které nemají zakrytou špičku.Podpatek je do business casual dress code celkem jasně definovaný – úzký podpatek nebo cokoliv, co není platforma.
  15. Plandavé outfity. To už taky plyne z toho, co jsem zmínila výše, a to, že pracovní outfity by  měly mít jasně danou siluetu, určitý tvar. Materiál musí dýchat, ale zároveň by tam měl být zachovaný tvar obléčení. Znamená to tedy ne pro trendové oversize střihy. 
  16. Ještě jednou pro jistotu zmíním úplný opak – příliš těsné outfity, upnuté šaty, minisukně a tak dále. V této souvislosti bych taky ráda upozornila na výběr správně velikosti. Spousta žen má z dřívějších let (90.) tendenci vybírat si kousky, které jsou opravdu na tělo. Oblečení není naše druhá kůže a nemusí sedět úplně přesně na tělo.Jsem přesvědčená, že se v létě budete cítit mnohem lépe buď v padnoucích střizích, které postavu jen lehce kopírují, a nebo ve volnějších střizích, které mají definovaný pas, nebo na ně můžete nasadit pásek, abyste jim vytvořila siluetu.
  17. Další typ šatů, které bych nedoporučovala nosit do práce na denní nošení, jsou koktejlky. Ty mají již podle názvu svou příležitost. Jsou skvělé na svatbu, letní zahradní párty, ale ne na denní nošení do práce. Koktejlky jednoduše nejsou šaty na pracovní den. 
  18. Když už mluvím o tom, co všeobecně není v práci vhodné nosit přes den, měla bych konkrétně zmínit třpytivé záležitosti jako glitry, štrasové kamínky, nebo taky výrazné neonové barvy. Tady na ty věci opravdu opatrně při výběru, i když je tam střih zachován s rukávkem, s decentním výstřihem a splňuje to vše potřebné pro business casual, může to být halenka, která má neonovou barvu a způsobí tak, že je to přes čáru, pokud opravdu nějaké ty předepsané normy máte. Radila bych příliš neexperimentovat, klidně volit výrazné barvy na léto, ale ne neonové. 
  19. Předposlední doporučení, které tak nějak už graduje s tím, co je za hranou, je jakkoliv viditelné prádlo. V businessu i v business casual dress code není akceptovatelná průhlednost oblečení, ani vykukující prádlo, ramínka, ani jakkoliv krásná. Když mluvím o tom prádle, tak je tu i otázka na krajku. Co se týče prádla, krajka by neměla vykukovat. Krajka je materiál, který je víc sexy. Krajku bych tudíž zařadila do kategorie společně s koženkou, kůží, oblečení neonových barev a třpytek. 
  20. Uzavřu tímto 20. bodem jako pomyslnou škatulkou, do které bych shrnula všechno, co působí tak, že jdete někam jinam než do práce – např. že jdete s přáteli na pivo, s kamarádkou na drink, na rande, na výšlap Mount Everestu, do fitka. Do stejné škatulky dáme i cokoliv, co je byť jen trošku odvážnější, odhalenější (i to může zbytečně odvést pozornost od pracovního sdělení) nebo je to naopak ležérnější typ oděvu, ve kterém byste mohli působit, že hned z pracovní schůzky odjíždíte na dovolenou, jdete na výlet nebo sportovat. 

 

Možná se to může jevit jako, že těch doporučení, čemu se vyhnout, je hodně. Já bych to ráda na závěr shrnula, aby jsme to tak nějak ucelili. A připravila jsem pro vás ještě 10 tipů, které jsou tak nějak na hraně, a jak si s nimi poradit. Čtěte dále.

 

10 tipů, jak se vyhnout faux pas v business casual

 

  1. Pokud máte dovoleno nosit topy bez rukávů, tak ramínka na těchto vršků bez rukávů, jsou široká až po okraj vašeho ramena.
  2. Neodhalujte výstřihem víc kůže než 10 cm pod vaši klíční kost. Když  ráno oblékáte business nebo business casual, vždy se ujistěte, že to oblečení je v kondici. To znamená, že vám padne. Oděv má padnoucí střih, když vám pořád perfektně sedí. Pokud se vám změnila postava a plánujete si vzít něco, co jste dlouho neměli na sobě, raději si to vyzkoušejte večer dopředu.Oblečení musí být samozřejmě vyprané, takže čisté, nejsou na něm žádné fleky.Oděv není pomačkaný, to ideálně znamená, že je vyžehlený. Na oživení krátce nošeného a nepříliš pomačkaného oblečení doporučuji žehličku ve spreji, to je skvělá věc, která věci krásně provoní. Výborné použití je tak, že nastříkáte rozprašovačem na daný kousek, a ten pak krátce přežehlíte parní žehličkou, nebo rozválíte válečkem na oblečení. To není však řešení, pokud je oděv úplně pomačkaný. Bílá košile je potřeba opravdu poctivě vyžehlit.
  3. Oblékněte vzory na léto, ale v business a business casual situacích to nepřehánějte. Decentní květinový, zvířecí potisk nebo proužky.
  4. Pokud oblékáte letní halenku, která je z odlehčeného materiálu a mohlo by tam hrozit, že je víc průhledná, tak si to raději pojistěte tím, že pod ní obléknete tílko. V případě, že jdete na jednání, tak bych ještě zvolila přehodit přes tuto halenku blejzr.
  5. Když si nejste jistá tím, jaká délka bude vhodná. Může se to stát v zahraničí na pracovní cestě, že nevíte stoprocentně, jaké jsou normy v té zemi. Délku můžete vyřešit zlatou střední cestou a to je držet se míry kolem kolenou. To znamená, aby ta délka byla ideálně pouze ke kolenům, nebo jen lehce nad kolena, ale úplně v ideálním případě, kdy si to chcete pojistit, aby se vám nestalo nějaké faux pas, tak bych doporučovala midi délku, což je délka do půlky lýtek. Midi délka většinou působí na většině žen úplně nejlichotivěji. U drobnějších postav vypadá skvěle, když se vyváží vyšším podpatkem, který byste si pravděpodobně na tu pracovní cestu vzala.
  6. V případě, že si chcete obléct něco, co je výraznější, třeba ve výraznější barvě, dejme tomu pink nebo tyrkysová a nejste si jistá, zda se to hodí, vyřešíte to tak, že tento výrazný kousek něčím usměrníte. Takže si k tomuto výraznému kousku obléknete něco minimalistického.
    Například pink top doplníte naprosto neutrální barvou, béžovou ve spodním díle – kalhoty v béžové nebo v nějakém šedém tónu. Pozor na to, že černá nebo bílá tyto výrazně syté tóny naopak podpoří. Když si vezmete k pink halence, bílé kalhoty, akorát ji to zvýrazní. Proto vám doporučuji raději se držet nějakých neutrálních zemitých odstínů, které to pěkně zmírní a ten outfit bude v rovnováze.
  7. Když už si obléknete nějaký rozvolněnější kousek, který nemá přesně danou siluetu, tak ho vybalancujte tím, že si k němu vezmete typický byznys kousek. Formální “chino” kalhoty budou působit příjemně k volnější halence. Právě to business casual definuje. Je to kombinace lehké rozvolněnosti a klasické formality.
  8. Pokud můžete a rozhodnete se obléct denim kousek, tak ať je v jednoznačné barvě, bez šisování, bez děr, bez aplikací, volte barvu buď klasickou džínově modrou, nebo černou, bílou. A doporučuji denim vždy právě doplnit něčím, co má vyšší formalitu – sáčkem, blazerem. Když oblékáte denimovou bundičku, tak si vemte třeba tu sukni pencilku, která je velmi formální a která ten outfit celkově zase pozvedne.
  9. Všeobecně se držte toho, že trochu barvy, trochu vzorů není v létě na škodu. Přidá to trochu veselosti a pozitivní nálady nejen v létě.

 

 

Doufám, že vám přišly vhod tyto tipy, jak oblékat v létě business casual dress code, pokud máte v práci nějaká omezení, a nebo pokud se vám tento styl líbí. 

 

Určitě se neváhejte zeptat na cokoliv. Neváhejte mně napsat nějaký dotaz do komentáře.

Přeji nádherné léto.

Vaše osobní stylistka

♥ Kate