Rain Parka

Foto: Lucie KučerOvá
STYLING, MODEL: Kate Ziegler – Chic Cocktail

Parka_Stripes_Dancing_in_the_Rain

In April and May you simply can expect rain anytime no matter what the forecast says. That is why I fell in love with my rain parka. I am sure it will be one of my most favourite pieces all spring and summer, maybe also fall. The name of this rain parka is actually ‘parka in a pocket’ cause it literally can fit in a pocket or a very small bag. My rain parka has stripes on. And I love wearing stripes and combine them with different prints. Stripes look cool with animal print, so I styled an animal print scarf with it. Another amazing thing about the rain parka is that I can wear an office outfit, such as this blue chiffon dress and beige blazer. Carrying my rain parka in my bag, all I have to do is to take it on in case of unexpected showers and my clothes still keep protected.
Now I realized that this is only my second outfit post where you can see me in my glasses. The first post in my glasses was Knee ripped jeans. I like wearing glasses when it’s cloudy and rainy. Most of the time, I wear contact lenses cause even a little bit of sunshine irritates my eyes. Enjoy lovely spring and let me know how you like my rainy weather styling!
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Taková parka do deště se na jaře hodí! Obzvlášť když se jedná o typ bundy z materiálu, který vám umožní složit si ji tak, že se doslova vejde do kapsy nebo malé kabelky. Tato parka mi padla do oka při nakupování a ve vteřině putovala do nákupního košíku. Líbí se mi i to, že je pruhovaná. Proužky mám hodně ráda a nebojím se je kombinovat třeba i se zvířecím potiskem, v tomto outfitu jsem zvolila k proužkům šátek se zvířecím motivem. Kontrolovat předpověď počasí v dubnu je celkem zábavné, mění se totiž v průběhu dne. Z toho důvodu jsem ocenila, že i když si obléknu do práce šaty a sako, jakmile sprchne, stačí sáhnout do kabelky a schovat se do této skvělé “prši-bundičky”.

Teď mě napadá, že jsem se vám mockrát neukázala v brýlích. Nyní je to teprve podruhé (předtím v outfitu Knee ripped jeans). Brýle totiž nosím  pouze, když je opravdu zataženo. Jinak dávám čočky a jen při trošce slunečního svitu hned nasazuji sluneční brýle. I přesto, že mi dráždí oči a šklebím se do něj, přeji si, abychom si už mohli užívat více sluníčka. A když sprchne, máte tu ode mě tip. Písněte, jak se vám líbí!

Doppler_umbrella_stripes_outfit Rain_Parka_Hut_detail Rain_Parka_walking_stairs Rain_Parka_Pockets_detail Rain_Parka_slipons Blue_chiffon_dress_and_Parka Square_earring_detail_Parka Blue_chiffon_dress_leather_belt_detail
Doppler umbrella/deštník, Primark rain parka/bunda, H&M beige blazer/sáčko, Ritore leather belt/kožený pásek, Primark blue chiffon dress/šaty, Primark slipons/boty, vintage scarf/šátek, Primark earrings/náušnice,  Etnia Barcelona glasses/brýle