Friday coffee – Denim shirt & Jeans

Foto: Lucie KučerOvá
STYLING, MODEL: Kate Ziegler – Chic Cocktail
Foceno v kavárně air café v brně

Capuccino_at_cafe_plaid_scarf

This outfit post is a bit more personal cause I would like to have a little chat over a nice cup of coffee with you. Friday coffee tastes the best, am I right? All weekend ahead of you! I got very comfy this time so this is a kind of casual Friday outfit. I am wearing a denim shirt and jeans. How to dress more denim pieces in one outfit and look chic? Pick different denim colors! You can also find more inspo on wearing denim on denim in my Denim on denim post. In this casual Friday outfit I combined my dark blue skinny jeans with a denim shirt. A pair of well-fitting dark color jeans belongs to key closet pieces. Dark blue skinny jeans look perfect on all body shapes. If paired with an elegant blouse or a blazer, you can create a casual office look very easily. Clean dark-color jeans without any distress or ripping will do amazing job in your closet cause they are perfectly combinable into lots of looks. A quality pair of dark blue jeans will serve you well for years. Do you own one? Do you wear a casual Friday outfit in office? Let’s talk about that!
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Co byste řekli na to popovídat si nad šálkem výborné kávy? Ideálně v pátek! To totiž chutná úplně nejlépe!
Můj outfit, který jsme fotili v pátek v brněnské Air Café, je vyložené ležérní. Zkombinovala jsem džínovou košili a tmavě modré skinny džíny. Jak nosit více džínových kousků k sobě a vypadat šik, si přečtěte v mém článku Denim on denim. Jednoduchá rada je kombinovat kousky z odlišné barvy džínoviny. Jedním z klíčových kousků šatníku jsou tmavé jednobarevné, nevyšisované džíny bez děr a zdobení, které mohou být skvělým základem mnoha outfitů.
Když k nim zvolíte elegantní halenku, košili či sáčko, máte rázem ležérně elegantní outfit vhodný i do kanceláře – pokud ovšem nemáte strikně předepsaný ‘business dress’ kód. Do něj džíny nepatří nikdy. Pokud se vám poštěstí sehnat kvalitní tmavé džíny, vytvoříte si základ pro nekonečné množství outfitů a budete za ně vděčné léta.
Už klasické tmavé džíny máte? Super! A nosíte v pátek do práce rádi ležérnější outfit? Pojďme si o tom popovídat?

Coffee_Cup_sitting_at_cafeChecked_scarf_eating_dessert_at_cafe Denim_shirt_eating_dessert_at_cafeOrange_turtleneck_braid_hairDenim_shirt_jeans_outfit_detailsbraid_hair_detailDark_blue_skinny_jeansRed_bag_River_IslandBlack_crocodile_pattern_slipons Denim_shirt_Nude_Nails_cappuccino_detail Drinking_Coffee_portrait

Bonobo Jeans coat / kabátek, Stradivarius scarf / šála, H&M denim shirt / džínová košile, Just Play turtleneck / rolák,
Bershka jeans / džíny, River Island bag / kabelka, Ritore belt / pásek, Primark slip-ons / boty,
Primark earrings & necklace / náušnice a náhrdelník, vintage bracelet /náramek, Guess watch